ME 2016 – ohlédnutí

Poprvé v historii ME se sloučili kategorie zcela jinak než bylo zvykem. Souběžně hráli junioři, kteří byli nově ještě rozděleni do dvou kategorii, do 18 let a do 21 let. 

Junioři do 18 let

V mladší kategorii jsme měli hned dvě želízka v ohni, Aleše Herouta a Jirku Kubiše

Jirka Kubiš už ve skupině ukázal, že se sem nepřijel poze zúčastnit. Zahrál zcela vyrovnaný zápas s Jakubem Bednarzem z Polska a prohrál těsně 2:3, Povinnostní zápas s Kenderew Oei 3:1 vyhrál a s prvním nasazeným Jamesem Pearsonem sice prohrál 1:3, ale ve dvou framech až na růžové kouli. Každopádně to znamenalo postup ze skupiny a to je každopádně dobrý výsledek.

S Danielem  Nixonem ze Severního Irska v play-off scházelo málo. Sice porážka 2:3, ale jasně vyslaný signál, že Jirka se na takovém to podniku může postavit i té silnější části startovního pole.

Aleš Herout měl skupinu pouze tříčlennou Shea Moore ze Severního Irska 3:1 porazil a to mu zajistilo druhé postupové místo ze skupiny, jelikož z Wesley Pelgrimsem z Belgie naopak 1:3 prohrál.

V prvním kole play-off na Aleše čekal nelehký soupeř Noel Landers z Irska. Aleš se nezalekl a zápas dokázal 3:2 vyhrát, což ho posunulo mezi nejlepších 32 turnaje. Na skota Chrise Tottena sice už v dalším kole 1:3 nestačil, ale když si vezmeme, že Aleš má ještě 3 roky v této kategorii před sebou … .

 

Junioři do 21 let

V této kategorii nás reprezentoval už pouze Jirka Kubiš. Aleš se díky startu startu v mužích nechtěl úplně “přepálit”. Jirka zde ve skupině dokázal vyhrát jeden sice pouze jeden zápas, ale i to se počítá. Kdo si podobný turnaj už zkusil ví, jak to někdy bývá těžké.

 

Muži

V mužské kategorii jsme měli hned čtyři zástupce

Na Danovi Kohoutovi se podepsala dlouhodobá absence pravidelného tréninku. Dokázal vyhrát pouze nad ukrajincem Buchynskyim a loňský postup ze skupiny tak nezopakoval.

O prsa z posledního čtvrtého místa ze skupiny se podařilo postoupit Alešovi Heroutovi vítězstvím ve dvou zápasech.

Daniel Milý předvedl doposud nejlepší výkon ve skupině a pouze s jednou porážkou se kvalifikoval ze druhého místa! Rozhodlo o tom poražení druhého nasazeného Paula Schopfa z Rakouska a Marka Zubrickiho z Polska. Dva horší nasazené už Dan v klidu převálcoval.

Lukáš Křenek tentokrát druhé místo nezopakoval, ale chybělo jenom málo. Z druhým nasazeným Marcinem Nitchkem prohrál 3:4 a to rozhodlo o postupu z třetího místa.

Jak se Aleš trápil ve skupině, tak si to vynahradil v play-off. Hned v prvním kole se postaral o slušné překvapení, když porazil Aarona Busuttila z Malty. Pak si namazal na chleba Reind Duuta z Holandska a byl mezi 32 nejlepšími. Tam ho čekal vítěz skupiny F David John a začalo drama. David John ho nakonec sice rozhodl 4:3 na růžové kouli v posledním frame, ale po zápase se nechal slyšet, že je úplně grogy, a že absolutně nečekal, jaký tlak na něho dokáže 15 letý Aleš vyvinout. 

Daniel Milý potvrdil svou pozici nasazené dvojky ze skupiny a hladce vyřadil Eklenta KaCi z Albánie 4:0. Nenechte se ovšem mýlit, je to hráč ze soutěžním breakem 98 a tréninkovým 126. V dalším kole ho čekal Jeff Jacobs z Belgie. Podle Danových slov mu tebto zápas moc nesedl a poměrem 2:4 se rozloučil s turnajem.

Lukáš v prvním kole přehrál Maora Shaloma z Israele 4:1 a postoupil na někdejšího Mistra Evropy Kristján Helgason. Bohužel pro Lukáše ani on nedokázal překonat 3:4 prokletí a tímto nejtěsnějším rozdílem musel nakonec kapitulovat. 

Nicméně pryč jsou doby, kdy hráči těchto kvalit byli pro nás zcela nehratelní. 

Český snooker šplhá vzhůru!

ME vyhrál Jak Jones, když ve finále porazil nám dobře známého Jamie Clarke, taktéž loňského finalistu z Prahy.

 

Další z kategorie "Ze světových turnajů"

Novinky z ostatních sekcí

ŽEBŘÍČEK ČR