Splněný sen. A to hned dvakrát.

Každý má svůj sen. Ne každému se však podaří svůj sen proměnit ve skutečnost. Jirka Kubiš se zařadil mezi ty, kteří si dokáží své sny plnit. Na Mistrovství republiky ve snookeru 2017 v kategorii Muži zůstal v poli bezmála padesáti hráčů jediným neporaženým. Ve finále porazil několikanásobného mistra republiky a nestora českého snookeru Lukáše Křenka 5:1. V sezóně je to jeho už třetí mistrovský titul. Po vítězství na Six red a po úspěšné spolupráci s Heathem Williamsem v týmech je nejlepším i v chlapech.

V neděli večer se teenager Jiří Kubiš stal novým mistrem republiky ve snookeru. V billiardové herně v pražské Galerii Harfa se úspěšně utkal s Lukášem Křenkem. Výsledkem 5:1 si zajistil pozvání k reprezentaci české republiky na nadcházejícím Mistrovství světa amatérů na Maltě.

V prvním framu zápasu se hráči přetahovali až skoro do poslední koule. Nervózní začátek kupodivu lépe zvládl mladší z obou hráčů. Prvotní úspěch vlil Jirkovi krev do žil, ve druhém framu už Lukáše přehrál i díky náběhu 45 bodů jasně. S Lukášem to nevypadalo vůbec dobře. Kazil relativně jednoduché koule a Jirku k nějaké významnější chybě nedokázal donutit. I tak se mu povedlo vyhrát třetí frame a oživit tak naději na další z řady titulů, kterými se honosí. Čtvrtý frame, poslední před přestávkou, naskytl přihlížejícím fanouškům snookeru pohled na rozházený stůl. Červené byly všude, stejně tak i barevné. Jako první se ke skórování dostal Lukáš, ale hned po první červené těsně minul barevnou. Zlomový okamžik, zdá se. Jirka se dostal do pozice a ač nezahrál rozhodující náběh, začal kontrolovat stůl. Nastolené vedení už nepustil, do přestávky jako vedoucí hráč.

Finalisté MČR ve Snookeru 2017Po patnáctiminutovém předělu se hráči vrátili zpět na dalších maximálně pět framů. Křenek během pátého framu zahrál pěkných 34 bodů v náběhu, frame však nevyhrál. Kubiš ukázal, že je nejen schopným “potapičem” ale i taktikem. Šestý frame se nakonec stal i framem posledním, Jirka se opět v náběhu dostal k hranici 50 bodů. Na udržení se v zápase potřeboval Lukáš Křenek už tři snookery, šel samozřejmě do toho, ztratit neměl co, mohl jen překvapit. I když se mu snookery moc nedařili, potřebné body na jeho konto přeci jen přibývali. Jirka Kubiš neomylně potápěl jednu bílou za druhou, nakonec dokonce nabídl Křenkovi freeball na zelené kouli. Na stole tak v ten moment bylo stejně bodů, kolik byl rozdíl mezi finalisty. Lukáš se rozhodl pro předání “tahu” Jirkovi doufaje, že Jirka snooker mine. Jirka trefil a bylo víceméně vymalováno. Na modré kouli bylo jasno. S jejím zaplutím do kapsy se hernou ozvalo “JOO!”. Nebyl to však Jirka, ale jeho tatínek. Jirka v zápase i turnaji zvítězil.

Vzhledem k dění v závěru posledního framu se Jirka ani moc neradoval. “Ono mu to dojde zítra,” vysvětlovala maminka.

Jirka se po zápase přiznal, že měl dva velké sny. Prvním bylo střetnutí s Lukášem Křenkem, druhým vítězství na Mistrovství republiky mužů. Oba sny si splnil během několika hodin.

čtvrtfinalistéMČR2017V semifinále se Kubiš utkal se svým klubovým kolegou a kamarádem, se kterým nejen snookerově vyrůstají. Poslední dobou se Jirkovi Aleše daří porážet. Po finále na Slovenském poháru, kde Jirka vyhrál 3:2, poráží Aleše i na MČR. Tentokrát 4:2.

Těžký zápas sehrál o kolo dříve. S mladíkem z Brna, Martinem Formanem, bojoval všech pět předepsaných framů. Zápas se pro Jirku vyvíjel slušně. V prvním framu zahrál pěkných 44 a 24 v náběhu, rychle se tak dostal do vedení. Martinovi se však podařilo následující rozkouskované framy vyhrát a stanout kousek od překvapení v turnaji. Jirka umí hrát pod tlakem, ukázal to již několikrát a to nejen tady. Přesnou bezohlednou hrou získal potřebné dva framy. Martin byl z turnaje venku, přesto na sebe může být pyšný. S každým dalším turnaje se zlepšuje, jeho hra dostává “rozměr”. Díky svému mládí má spoustu před sebou a já věřím, že se na turnajích dočkáme jeho titulování vítězem. A nebude to dlouho trvat.

Lukáš Křenek šel do finálového zápasu až do semifinále čistě. Na cestě zamával Šlehofrovi a Zusmanovicovi. Oba vyprovodil z turnaje 3:0. V zápase s Osipem Zusmanovicem zahrál i nejvyšší náběh turnaje 73, za který si později odnesl i pohár.

Stejně jako Jirku i Lukáše potkal těžký zápas. Bylo jím semifinále s Danem Kohoutem. Křenek začal dobře, díky náběhu pod hranicí padesáti bodů se dostal do vedení 1:0. Ve druhém framu se opět dostal přes 40 bodů, tentokrát to ale na vítězství ve framu nestačilo. I zbývající dva framy do přestávky si hráči rozdělili. Patnáctiminutový předěl strávili za nerozhodného stavu 2:2. Pátý frame žádný super náběh nepřinesl, zato se Lukášovi dařilo kontrolovat jeho průběh. V šestém, posledním, framu oblažil oko diváků rozhodujícím náběhem 63 bodů.

Na turnaji se opět ukázalo, jak se český snooker vyvíjí a jde kupředu. Náběhy nad 40 bodů jsou běžné, nad 50 časté. Mezi hráči jsou mladíci, kteří za to umí vzít. Vedle zmiňovaných je to i Jan Matějíček, Standa Privitzer a Jan Meisner.
Do konce sezóny zbývá odehrát ještě jeden mistrovský turnaj, Mistrovství republiky juniorů. Jeho termín zatím není přesně určen. Juniorský šampionát budeme hrát společně se Slováky. Každopádně se máme na co těšit.

Pozápasový rozhovor s vítězem – audio

Další z kategorie "Články"

Informace k soutěžím v sezóně 2018/19

Všechny turnaje pořádané sekcí snooker ČMBS jsou určeny pouze pro hráče registrované u ČMBS.
Registraci je možné ověřit případně provést na www.cmbs.cz v sekci matrika.
U turnajů bude sníženo startovné na (250 Kč); hráči do 21 let (150Kč); hráči do 16let (50Kč); ženy (0Kč)
Kalendář akcí v pdf formě v sekci dokumenty
Česká snookerová tour (ČST)
beze změn.
Česká seniorská snookerová tour (ČSST)
série turnajů pro hráče starší 40let v den konání turnaje.
série s vlastním žebříčkem
všechny turnaje hrané playoff systémem na minimálně Best of 5
Mistrovství republiky (MČR)
MIX – mistrovství bez omezení s dvojicí kvalifikací
hráči budou rozděleni do skupin po 5 hráčích s tím, že vždy dva postupují do MČR final.
SENIOŘI – mistrovství pro hráče starší 40 let v den zahájení turnaje
6red – mistrovství na 6 červených
junioři – mistrovství pro hráče mladší 21let v den zahájení turnaje
Česká snooker liga (ČSJ)
její spuštění závisí na implementaci nového systému.

Nominační kritéria pro mezinárodní akce

Federal Cup (FC)
zkrácen na 24 hráčů (12/12)
hráči budou do turnajů přímo nominováni podle těchto kritérií. 8 hráčů z žebříčku Federal Cupu předešlé sezóny. 4 hráči z aktuálního republikového žebříčku.
Q school
zaplacené startovné pro No.1 v republikovém žebříčku a polovina startovného pro No.2 v republikovém žebříčku.
MISTROVSTVÍ SVĚTA
mistr republiky + No.1 z relevantního republikového žebříčku. Další reprezentanti budou vybíráni z relevantního žebříčku.
MISTROVSTVÍ EVROPY
Dva nejlepší hráči z relevantního žebříčku. Další reprezentanti budou vybíráni z relevantního žebříčku.
TÝMOVÉ MISTROVSTVÍ SVĚTA A EVROPY
Dva nejlepší hráči z relevantního žebříčku. Další reprezentanti budou vybíráni z relevantního žebříčku.
DALŠÍ TURNAJE
Reprezentanti budou vybíráni z relevantního žebříčku. O příspěvky na takové turnaje žádejte u VV sekce snooker ČMBS.

Novinky z ostatních sekcí

ŽEBŘÍČEK ČR