ŠKOLENÍ ROZHODČÍCH SNOOKERU

  Datum: sobota 28.9.2019 Místo konání: herna Kolbenka – BC Billiardcentrum – Kolbenova 1001/38e, 190 00 Praha 9, vedle stanice metra B Kolbenova, www.billiardpraha.cz Čas konání: 10:00 – 20:00 Poplatky – účast na SEMINÁŘI je zpoplatněna částkou 300,- Kč, účastníci si dále hradí vlastní náklady (cesta, popř. ubytování, konzumace – jídlo a pití). Zkouška – 1000,- Kč

 

Během školení se účastníci seznámí s podrobným výkladem pravidel snookeru, jak definic, tak i speciálních situací na stole, včetně ukázek vedení zápasu. Předpokládá se, že zájemci pravidla už znají – pravidla jsou ke stažení na stránkách www.ceskysnooker.cz v sekci Dokumenty. Pracovat se bude s českou verzí pravidel, ovšem u zájemců o mezinárodní zkoušku se předpokládá i znalost angličtiny, proto mohou studovat pravidla i v originále – angličtině. Obě jazykové verze jsou k dispozici na www.ceskysnooker.cz. Prosím věnujte pozornost tomu, abyste si stáhli aktuální verzi pravidel – tzn. Pravidla z roku 2019!

Zájemci o rozhodování klubových soutěží musejí absolvovat pouze toto školení. Není zakončeno žádnou zkouškou, účastníci budou pouze zapsáni do seznamu rozhodčích a budou mít oprávnění rozhodovat zápasy pouze na úrovni České republiky – tzn. Ligu, turnaje atd.

Zájemci o mezinárodní zkoušku musejí složit ústní zkoušku v češtině – její složení bude umožněno ihned následující den, v neděli 29.9.2019 v herně Kolbenka. Zkouška je individuální a trvá cca 2 hodiny, v tomto termínu je proto možné vyzkoušet pouze omezený počet zájemců.

Ovšem všichni účastníci sobotního semináře, a to i „národní rozhodčí“, mohou po jeho absolvování složit mezinárodní zkoušku Class 3 kdykoli. Zkouška se uskuteční po domluvě.

Mezinárodní zkouška Class 3 je nejnižší stupeň zkoušky. Po úspěšném složení mohou rozhodčí pracovat nejen během domácích soutěží všech úrovní, ale mohou také vyjíždět na mistrovství Evropy či světa. Na těchto zahraničních turnajích se samozřejmě předpokládá znalost angličtiny. Po dvou letech aktivního působení v této třídě se rozhodčí může ucházet o postup do Class 2, což předpokládá složení ústní zkoušky v angličtině. Zkouška se skládá ze sledovaného zápasu a sady otázek. Při zkoušce je jeden zkoušející z jiné oblasti, než ve které rozhodčí působí. Po dalších dvou letech v Class 2 lze skládat zkoušku na Class 1, která probíhá obdobně jako zkouška na Class 2, ovšem se třemi zkoušejícími.

Mezinárodní rozhodčí jsou vedeni v matrice EBSA (Evropská asociace anglického biliáru a snookeru). Členství je od letošního roku bezplatné, podmínkou je pouze to, aby rozhodčí byl členem své národní asociace. Proto mají všichni snookeroví rozhodčí v ČR povinnost být členy některého z klubů v rámci ČMBS.

Praktické informace k semináři a zkoušce

Seminář – sobota 28.9. 10:00 – cca 20:00

Zkoušky – neděle 29.9. od 10:00 – přesný čas každé zkoušky bude upřesněn podle počtu uchazečů. Zkouška trvá cca 1.5-2 hodiny. Probíhá jako ústní zkouška u stolu, otázky nejsou záludné, jsou zaměřené na pravidla a jejich aplikaci (pracuje se zejména s konkrétními situacemi na stole a s jejich řešením).

Materiály:

Účastníci si dopředu vytisknou a přečtou pravidla snookeru (stačí česká verze) – k dispozici na www.ceskysnooker.cz v sekci Dokumenty, Pravidla 2019.

Předpokládá se, že účastníci budou u sebe mít alespoň tužku, aby si mohli dělat poznámky.

Předepsaný oděv:

Není stanoven, ale účastníci se dovědí, jaký oděv musí rozhodčí při rozhodování nosit.

Pomůcky:

Žádné pomůcky nejsou potřeba (myšleno markovátka atd.)

POPLATEK ZA SEMINÁŘ           300,- Kč

POPLATEK ZA ZKOUŠKU          1000,- Kč

Přihlášky a event. dotazy prosím na mail eposkocilova@gmail.com

Novinky z ostatních sekcí


Warning: file_get_contents(http://vysledky.ceskysnooker.cz/2019%2F20/season-ranking-top-16-no-user-links): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /disk_1/www/cz/ceskysnooker/www/wp-content/themes/tournament-manager/templates/left_content.php on line 34
ŽEBŘÍČEK ČR