Nejlepším seniorem se opět stal Kryštof Michal

V pražské herně SK Billiard centrum Praha se mistrem republiky ve snookeru hráčů starších 40 let stal Kryštof Michal. V poli více než dvaceti hráčů nenašel přemožitele. Ve finále porazil Jean-Marie Hustina 3-0. V souboji o třetí místo zvítězil Jiří Aust. Porazil benjamínka turnaje, Tomáše Kejlu, 3-2.


Do herny na Harfě se sjelo dvacet jedna hráčů z celé republiky, aby se utkalo o titul Mistra republiky staršího 40let. Pánové byli rozděleni do skupin po 4 a 3 hráčích. Z každé skupiny postupovali 2 hráči do PlayOff.

Ve skupinách nejlépe zahráli Jan Janata a Tomáš Kejla. Oba neprohráli ani frame. Tomáš se navíc blýsknul pěkným náběhem 49 bodů. Ten nakonec zůstal v turnaji náběhem nejvyšším. Druhým nejvyšším byl náběh Jana Janaty 46. Jelikož měli oba dva hráči stejný poměr vítězných her, musela rozhodnout přenastavená černá. V minizápase na best of 3 zvítězil Janata a šel do PlayOff z prvního místa.

Ve skupinách postoupili ti, u kterých se to čekalo. .. Až na jednu výjimku. Poprvé ve své kariéře se do hlavní části probojoval Josef Novotný. V jeho skupině to bylo tak zamotané, že nakonec rozhodly poměry framů. Na ty se dostal před Davida Šlehofra, který se chtě nechtě musel s turnajem rozloučit.

V PlayOff se zápasy rozhodovaly rychle. Ve čtvrtfinále dokázal vyhrát frame aniž by zápas vyhrál jen Jan Janata. S Jiřím Austem srovnával na 1-1. Na další frame už ale neměl a Aust postoupil do semifinále. V ostatních zápasech to byla jasná vítězství 3-0.

O finále si zahráli dvojice Michal-Aust a Kejla-Hustin.

Michal se s Austem potkali již ve skupině. Oba dva už v minulosti vyhráli celý šampionát, dala se proto očekávat tuhá bitva. Zůstalo bohužel jen u očekávání. Jiří celý týden proležel s horečkami v posteli a bylo vidět, že ještě nějaký den tomu dát měl. S bolestivou grimasou přistupoval ke každému strku a zápas spíše přetrpěl, než že by dokázal reagovat na přesnou defenzivní hru soupeře. Michal zvítězil 3-0 a jako první postoupil do finále.

Na vedlejším stole se bojovalo až do poslední koule. Kejla nastoupil do zápasu přesvědčivě, hned v prvním framu nedal soupeři “čuchnout” a i díky náběhu 37 jasně frame opanoval. Ve druhém framu se vše změnilo. Sice ještě Kejla vyhrál, ale už to bylo hodně těsné. Hustin se vždy chvíli rozehrává. S přibývajícím časem to bylo vidět víc a víc. Dlouhé koule, které v úvodu zápasu končily mimo čelisti kapes, najednou procházely středem otvoru. Postupně začal Belgičan získávat převahu. Kejla se nebyl schopen bránit, u něj to bylo právě naopak. To, co dříve vycházelo, končilo na čelistech, v jednoduchých pozicích pro začátek náběhu. Zápas se nakonec rozhodl až v posledním možném framu. Kejla měl šanci první. Dlouhá hnědá podpořená krásnou modrou koulí jej postavila před frameballovou růžovou kouli. Růžová na bodě z mírného úhlu však v kapse neskončila. Hustin potopil poslední dvě koule a vyskočil dva metry ke stropu.

V zápase o 3.místo se opět rozhodovalo až v závěru posledního možného framu. Frustrovaný Kejla nebyl schopný v úvodních dvou framech zkonsolidovat síly a oba prohrál. Následné dva vyhrál. Do posledního framu šli oba dva hráči plni nadějí. Malé finále je taky finále, nikdo nechce prohrát. Jiří začal dobře a dařilo se mu držet Tomáše zkrátka. Během závěrečného framu nedal soupeři jedinou lehčí šanci a zaslouženě vyhrál.

Finále bylo tedy jasné. Michal proti Hustinovi. I tady všichni čekali tuhou bitvu. Kryštof pokračoval v precizní hře na procenta podpořené přesným potápěním na dlouhou a střední vzdálenost. I tak se občas Jean-Marie dostal do pozice, ze které mohl zaútočit. Semifinále ho však vysílilo natolik, že nebyl schopen poskytnuté šance zásadněji využívat. Kryštof se po malých krůčcích dopracovával ke framu za framem. Zápas skončil ve třetím framu, kdy Kryštof potopil růžovou kouli v dohrávce, ač byl ve snookeru. Neskrývaná radost nového Mistra republiky. “Je to tam!” neslo se hernou.

Kryštofi se daří jak na hudební tak na sportovní scéně. Letos hrál jen na dvou turnajích a oba vyhrál. Blížící se Mistrovství republiky mužů tak zná svého černého koně.

Novinky z ostatních sekcí

ŽEBŘÍČEK ČR