ME do 18let – Herout mezi TOP16

V bulharském hlavním městě Sofii se konalo Mistrovství Evropy do 18let. Na začátku února se do hotelu Ramada sjelo 84 hráčů z 31 zemí. I Česká republika má na turnaji zastoupení a hned trojici hráčů. Aleš Herout, Jan Matějíček a Martin Forman ze sebe vydali všechno a se ctí se vrátí z turnaje Bulharska domů.
Nejlepšího umístění dosáhl Aleš Herout, který se dostal až do osmifinále turnaje. V něm nestačil na angličana Hamima Hussaina. Jan Matějíček vyhrál ve skupinové části jeden zápas a Martin nakonec nevyhrál jediný. To na postup ze skupiny pochopitelně nestačilo.

Herout svou skupinu opanoval. Všechny tři hráče porazil a ztratil jen jeden frame. To mu vyneslo nasazení do PlayOff na sedmé místo (šest hráčů v turnaji neztratilo ani frame).
Aleš má většinou problémy s prvními zápasy turnajů. Nedaří se mu srovnat se stolem, nahrávky přejíždí, kapsy nechtějí koule polknout. Většinou ani neměl moc času se nějak s prostředím popasovat jelikož dostával těžké soupeře hned na úvod. Letos poprvé byl do skupiny nasazený jako jednička. Tím pádem se první zápas hraje s posledním ve skupině, nejslabším článkem řetězu.
Aleš vítězí v prvním zápase 3:0, bulharskému hráči nedal naději doufat, že by mohl frame získat. Po zápase však přiznal, že mu jistoty nejdou tak jak by si představoval a poziční hra by mohl být také lepší.
Společně s českou reprezentací jel do Sofie i Tomáš Kejla, certifikovaný trenér EBSA, který se o Aleše stará od prvních krůčků. Každý hráč má v ranních hodinách 25 minut na trénink. Alešova “půlhodinka” byla tedy věnována kontrole bílé koule.
Důležitý druhý zápas s Irem Markem Gleesonem by v případě vítězství našeho hráče byl vstupenkou do PlayOff. Aleš první frame na černé kouli prohrál, další tři už však Markovi šanci nedal. Několik náběhů těsně pod hranici padesáti bodů společně s vynikající hrou na jistotu zlomilo Gleesonovi vaz. Rozhodčí zápasu Dan Lewis, který na takové turnaje začal jezdit dříve než se oba hráči narodili, byl z Alešova výkonu uchvácen. Po zápase řekl: “Aleš na mne udělal obrovský dojem, takhle disciplinovaného hráče jsem dlouho neviděl. Ten kluk má před sebou zářnou budoucnost.” Zápas to byl opravdu nádherný. I Marka sluší pochválit, jeho defenziva byla výtečná. Přesto ho Aleš dokázal i v tomto aspektu přehrávat.
Poslední skupinový zápas Aleš vyhrál po boji 3:0. Alespoň tak to může podle výsledku vypadat. Aleš byl viditelně lepším hráčem. Finovi sice přálo štěstí, ani to ho však před porážkou nezachránilo.
Postup z prvního místa znamenal nasazení do Last32 turnaje. Do dvojice k Alešovi se probojoval rakouský hráč Mario Bodlos. Našeho reprezentanta forma neopustila a opět uchvacoval diváky skoro stoprocentním potápěním na dlouhou vzdálenost a přesně umístěnými jistotami. Mario zaslouženě vyhrál jeden frame, na víc ale podle vývoje zápasu neměl. Herout Bodlose herně převyšoval.
V osmifinále se s Alešem potkává Hamim. Hráč, který ve skupinové části jako jeden ze čtyř zahrál 100. Aleš vyhrál první dva framy a angličana značně znervózněl. Ve třetím framu však Ála netrefil, nejspíš z nervozity, několik nabídnutých koulí a pustil angličana zpátky do hry. Pro Hamima to bylo jak polití živou vodou. Ve druhém framu nebyl schopný cokoliv zasáhnout správně. Po vyhraném třetím framu razantně zpřesnil. Postupně začal Aleše přehrávat zejména v defenzivě. Skvěle a přesně umísťoval bílou do krkolomných pozic. Jen výjimečně se Aleš dostal k něčemu, co by šlo potopit nebo z toho nějak slušně uniknout. Hamim Hussain nakonec zápas zvrátil na svou stranu a Aleše z turnaje vyřadil.
“Sakra, to mě štve. Ten třetí frame! Tam se to zlomilo. Měl jsem šance, bohužel jsem z nich nezahrál dost. I tak jsem spokojený, zápas to byl parádní, postoupit mohl kdokoliv z nás. Tentokrát je to Hamim. Příště to můžu být já. Hrál parádní jistoty, pořád jsem byl ve snookeru a když jsem ho trefil, tak jsem mu bohužel nahrál. Teď mne čeká další turnaj, ME do 21let. Už se nemůžu dočkat!” řekl po zápase Herout.
Jan Matějíček i Martin Forman měli o hodně těžší skupiny než Aleš. To samozřejmě neznamená, že by z Alešovi skupiny postoupili, vyloženě lehkého soupeře ve svých skupinách však bohužel neměli. Oba dva bojovali statečně, snažili se každou situaci řešit správně a na stole nechali duše i srdce. Pro oba dva je to obrovská zkušenost, která je posune dál a oni budou na dalších turnajích hrát lépe a lépe až se dostanou na bednu.
“Všichni tři hráči odvedli obrovský kus práce a český snooker může být právem hrdý, že má takovou mládež. Jsem moc rád, že to kluci berou vážně, že nejdou do zápasu se svěšenou hlavou. Budiž to pro ně dalším impulsem k ještě vydatnějším tréninkům. Jsem na ně pyšný. Budoucnost vypadá růžově! Vážně,” zhodnotil jejich výkon Tomáš Kejla

Novinky z ostatních sekcí


Warning: file_get_contents(http://vysledky.ceskysnooker.cz/2019%2F20/season-ranking-top-16-no-user-links): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /disk_1/www/cz/ceskysnooker/www/wp-content/themes/tournament-manager/templates/left_content.php on line 34
ŽEBŘÍČEK ČR