Jan Matějíček mistrem ČR 2018

Teenager Jan Matějíček se stal mistrem republiky ve snookeru 2018 v kategorii mužů. V moravských Napajedlích v překvapivém finále porazil poolového reprezentanta Jana Meisnera 5-2. Trofej za nejvyšší náběh turnaje si odnesl Jan Meisner.

V Napajedlích nedaleko Zlína se odehrálo Mistrovství republiky 2018. Do třiceti dvou členného playoff se kvalifikovalo třicet hráčů v čele s Jakubem Rendlou, který kvalifikaci zvládl nejlépe. V poli hráčů usilujících o titul mistra a nominaci do české reprezentace pro příští sezónu nechyběli ani Jiří Kubiš – obhájce titulu, Aleš Herout – česká snookerová jednička a Lukáš Křenek – nejlepší hráč České snookerové Tour.

Do hlavní části turnaje se hráči mohli kvalifikovat z pražského turnaje, ve kterém z pětičlenných skupin postupovali vždy dva nejlepší hráči a z kvalifikace v Třebíči, u které se o postupujících rozhodovalo stejným způsobem.

V pražském kvalifikačním turnaji se hrálo v devíti pětičlenných skupinách o osmnáct postupových míst. Do skupiny A byl nasazen obhájce titulu, Jiří Kubiš, a podle očekávání skupinu vyhrál. Druhé postupové místo putovalo do Brna, získal je Radek Luner. Ve skupině B postoupila česká jednička Aleš Herout a Jan Brejtr, který na poslední chvíli získal cenné body potřebné k postupu. Ve skupině C se zrodila jednička pro závěrečnou část turnaje, Jakub Rendla vyhrál všechny zápasy bez ztráty kytičky a zaslouženě tak byl nasazen do PlayOff na první místo. Společně s ním se do Napajedel dostal i Pavel Halamka. V “Déčku” se mimo jiné objevil i hráč, jenž se zejména věnuje poolu ač zkušenosti se snookerem má a to dokonce na evropské amatérské úrovni, reprezentant z roku 2008 Marek Hajdovský se kvalifikoval z druhého místa. Skupinu vyhrál podle očekávání Jean Marie Hustin. Ve skupině E se začala cesta budoucího mistra republiky. Jan Matějíček skupinu vyhrál, na druhém místě skončil David Šlehofr. V následující skupině úřadoval Jan Meisner a Daniel Milý. Ve skupině G se bojovalo zejména o druhé místo. Martin Cupal ze Studénky nakonec toto postupové místo získal, nechal tak Jaroslava Horního doma. Všechny zápasy vyhrál Lukáš Křenek. Největší souboj se odehrál ve skupině předposlední. Tři muži se porazili navzájem a o pořadí ve skupině musela rozhodnout miniskupina o přenastavenou černou kouli. Černého Petra si vytáhl Michael Gulik, Daniel kohout i Jindřich Prchal postoupili. Ve skupině I se po dlouhé době ukázal Stanislav Privitzer, mladík z Teplic býval vynikajícím juniorem a je škoda, že ho na turnajích vídáme tak málo. Možná i proto se nedokázal do hlavní části probojovat, i když, abychom byli fér, skupinu neměl vůbec jednoduchou. Ať Heath Williams nebo Richard Stroughair jsou vždycky favority turnajů. Nejvyšší náběh kvalifikace zahrál Lukáš Křenek (59) těsně následován Janem Meisnerem (58).

Druhá kvalifikace se odehrála v Třebíči. Týden po prvních možnostech se do finálového turnaje dostat se hráči seskupili do šesti skupin. Ve hře tak bylo dvanáct postupových míst. V první skupině se probojoval mezi “elitu” Osip Zusmanovic a Jiří Stehlík. Skupinu B opanoval Ján Chren. O druhé místo se strhnul tuhý boj, ve kterém opět figuroval Michael Gulik. Mladý hráč z pražského Billiard Centra letos skvěle zabojoval na Mistrovství republiky juniorů v poolu, kde získal cenný kov. Bohužel se příprava na poolové MČR neslučovala s přípravou snookerovou a těch několik týdnů nakonec k postupu chybělo. Druhé místo získal Michael Cron, který Gulika v rozhodujícím zápase porazil. Po delší době o sobě nechal slyšet Ondřej Kubálek a Josef Kocián. I oni se do napajedel vypravili. Ve zbývajících skupinách postoupili favorité. V neděli odpoledne byl pavouk hlavní části Mistrovství republiky kompletní.

Letošní šampionát se stal pohřebištěm favoritů. Vítěz kvalifikací, Jakub Rendla nestačil na svého soupeře hned v prvním zápase a s Richardem Stroughairem prohrál 0:3. Pár minut na to skončil v turnaji i několikanásobný mistr republiky a česká jednička Aleš Herout. Ten zase nezvládl zápas se svým klubovým kolegou Jindřichem Prchalem a po výsledku 1:3 se s turnajem nečekaně brzy rozloučil. Ve druhém kole se museli nadějí na vítezství v turnaji vzdát i Jean Marie Hustin, letošní seniorský mistr prohrál s Danielem milým 2:3 a Heath Williams, mistr republiky na šest červených, ten si nedokázal poradit s poolovým velikánem Markem Hajdovským. I čtvrtfinálové zápasy přinesly několik zajímavých výsledků. Jan Meisner po vítězstvích 3:0 nad Michaelem Cronem a následně i nad Osipem Zusmanovicem vyřadil obhájce titulu Jiřího Kubiše. Ještě větším překvapením bylo vítězství Marka Hajdovského nad Lukášem Křenkem. Nejúspěšnějšího českého hráče vyřadil 3:1 a postoupil tak do semifinále. “Měl jsem štěstí, že to Lukášovi moc nešlo a já dokázal jeho nepřesnosti využít,” řekl po zápase Marek. V neposlední řadě musíme vzpomenout i fantastické vítězství Jana Matějíčka nad Danielem Milým. Bývalý reprezentant Milý prohrál rozhodující frame 61:27 a i on byl z bojů o titul vyřazen. Matějíček se podruhé v kariéře dostal do semifinále turnaje a navázal tak na úspěšné tažení říjnovým turnajem Royal Antique Prague Open.

V prvním semifinále proti sobě nastoupili Richard Stroughair z místního klubu Royal Snooker Club a Jan Meisner z Harlequinu Praha.

Jan dokázal v každém framu hrát náběhy kolem dvaceti bodů a to evidentně na do té doby neporaženého Richarda stačilo. Mladík z Prahy zaslouženě zvítězil 4:0 a jako první se dostal do finále.

Na vedlejším stole mezitím probíhala bitva mezi Janem Matějíčkem z Arenia snooker club Třebíč a Markem Hajdovským z MPC Pardubice.

První frame vyhrál Marek, další tři před midsession oproti tomu Jan. Tři framy za sebou Marka úplně odstavil do hry a vysokými náběhy navyšoval své vedení strk za strkem. Po přestávce se Marek ještě vzmohl na vítězství v úvodní hře, bohužel to pro něj byla poslední radost. Ve framu číslo šest se v barevné dohrávce rozhodlo, Jan Matějíček poprvé v kariéře vítězí v semifinále.

Finálovou bitvu zahájil nádhernými 71 body v sérii Jan Meisner. Rychlé vedení však dlouho nevydrželo. Jan Matějíček dokázal vyhrát roztahaný frame číslo 2 a ukrást Meisnerovi i frame číslo 3 ač Meisner zahrál náběh těsně pod hranici 50 bodů. Ve čtvrtém, posledním, framu před přestávkou zahrál Meisner 50 a zkorigoval na 2:2.

Po patnáctiminutovém předělu zápasu se Jan Matějíček dostal do vedení i díky náběhu 30 bodů. Zvítězil i v následujícím framu a najednou byl v pro něj nové situaci, jeden frame ho dělil od životního úspěchu. Meisner zahrává 33 bodů, v Čechách náběh, který leckoho zaskočí. Matějíčka však tato situace nijak nevykolejila a dotáhl náskok až k rozhodnutí na černé kouli. Přelíznutá černá koule Janem Meisnerem nabídla šanci, kterou Jan bezezbytku využil. 14letý Matějíček se stal poprvé vítězem turnaje a co víc, bylo to Mistrovství republiky. Jan letos poprvé reprezentoval ČR na Mistrovství Evropy. Zahrál si v kategoriích do 18 a do 21 let. Na postup to tam nestačilo, ale na získání zkušeností evidentně dostatečně. Věřím, že se mu bude dařit i nadále a o Janovi uslyšíme i v dalších letech jen chválu.

Novinky z ostatních sekcí


Warning: file_get_contents(http://vysledky.ceskysnooker.cz/2019%2F20/season-ranking-top-16-no-user-links): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /disk_1/www/cz/ceskysnooker/www/wp-content/themes/tournament-manager/templates/left_content.php on line 34
ŽEBŘÍČEK ČR