Herout nemá konkurenci

Aleš Herout vyhrál pátý turnaj v řadě. Ve finále Českého poháru zvítězil nad Jirkou Kubišem 4-2. Završil tak sérii neporazitelnosti na 35 zápasů v řadě. Z turnaje si odnesl i trofej za nejvyšší náběh.


Český pohár je turnajem spadajícím do série Federal Cupu, kterou společně pořádá český a slovenský snooker. První turnaj se hrál v Třebíči a i tam byl nejúspěšnějším Herout. Do konce série budou hráči hrát ještě jeden turnaj, Slovenský pohár v Bratislavě. Herout má už teď vítězství v sérii skoro jisté.

Na turnaje Federal Cupu se hrají kvalifikace napříč Českem a Slovenskem. Z pěti měst se do hlavního turnaje kvalifikovalo 32 hráčů. Česká suita pod vedením Aleše Herouta, slovenská v čele s Andrejem Burdelem. Stejně jako ve všech turnajích série byli hráči z poloviny nasazeni dle výsledků z kvalifikací a z poloviny dolosováni. Vznikly tak unikátní vyrovnané skupiny, ve kterých nebyla nouze o překvapení.

Ve skupině A se o první místo utkal Aleš Herout – česká jednička - se slovenskou dvojkou žebříčku Adamem Horáčkem. Alešovy náběhy 68 a 51 o jeho pozici ve skupině rozhodly více než jasně. Ve skupině D se to trošku zamotalo. První místo bez překvapení – Jirka Kubiš neprohrál ani zápas. O druhé místo se strhla bitva, ze které vyšel vítězně Martin Faško. Skupina H byla nejspíš nevyrovnanější. Všichni hráči patří ke špičkám svých zemí. Vedle Burdela se zde objevil Rendla a Prchal. Maroš Šeminský se turnaje nemohl zúčastnit a jeho místo zůstalo neobsazené. O dvě postupová místa se bojovalo, tvrdě a dlouho. Každý zápas se dostal na hranici dvou hodin a dál. Andrej porazil oba své soupeře, Jindra ani jednoho. Do playoff Prchal nepostoupil. V ostatních skupinách hráči potvrdili svá nasazení a postoupili podle předpokladů.

V prvním kole se potkal Aleš Herout s Jakubem Rendlou. Rendla v minulosti dokázal Herouta několikrát porazit. Stále a rád na to vzpomíná. Aleš v turnaji hrál výtečně. Další náběhy blížící se 50 bodům. Ve druhém framu mohl Jakub překvapit, nestalo se tak.

Obrovským překvapením prvního kola bylo vyřazení Martina Kollára. Marcel Rešovský vyhrál těžký souboj na přenastavené černé kouli. Sedmý hráč slovenského žebříčku si nečekaně brzy balil kufry. Stejně nečekané bylo vyřazení Kevina Čižmaroviče Matúšem Petráškem. Mladý junior a slovenský reprezentant zápas nezvládl, bohužel.

Velkou radost si udělal nováček českých turnajů, Belgičan Jean Marie Hustin. Už v kvalifikaci se dostal do finále a navíc v prvním kole vyřadil Daniela Kohouta. Po prvním kole se doširoka usmíval i Adam Horáček. V obávaném zápase porazil Andreje Burdela 2:0.
Čtvrtfinále sehrál Herout s Rešovským. Zápas na tři vítězné framy byl odbavený během 40 minut i s rozehrávkou. Aleš zvítězil jasně 3:0. Stejným výsledkem vyhrál i Danijel Vranješ a Jirka Kubiš. Ve čtvrtém zápase opět úřadoval Belgičan. Jean Marie rozplakal Osipa Zusmanovice, který na mohutného hráče nenašel zbraně. Hustin zvítězil 3:1.

Semifinále bylo opakováním finále z prvního CZE-SVK Masters. Aleš Herout proti Danijelovi Vranješovi. Očekávaný střet dvou nejlepších se udehrával jednostranně. Herout opět nepřipustil pochyby o své neporazitelnosti. Vranješ ihned po rozstřelu seděl a sledoval vysoký náběh, který mu vzal sílu do zbytku zápasu. Následující framy odehrál jakoby bez zájmu, smířen a odevzdán. Herout se do finále dostal bez ztráty kytičky. Druhé semifinále bylo také reprízou. Opakovalo se semifinále kvalifikace. První zápas Hustin – Kubiš vyhrál Hustin. Ve druhém byl lepším hráčem Kubiš. Jirka Belgičanovi oplatil porážku z kvalifikace a po dlouhé době se dostal do finále turnaje.

Poslední zápas turnaje se hrál na nejlepšího ze sedmi framů. Dva kamarádi z reprezentace se po celou dobu usmívali a zápas sehráli v pohodové atmosféře, kterou podporovali i rodiče. Aleš se dostal do vedení 3:0 a vypadalo to, že se bude za chvilku končit. Jirka sebral poslední síly, začal bojovat. Postupně potápěl kuličku za kuličkou. Ve čtvrtém framu poskládal 47 v náběhu, čímž frame vyhrál. Získal i další frame a najednou byl zpátky v zápase. Posledním framem byl nakonec frame šestý. Po Jirkově rozstřelu se Aleš krásnou dlouhou koulí dostal na černou. Zastavil se těsně pod hranicí padesáti bodů. Jirka ještě zkoušel bojovat, už to však nešlo.

Herout se stal vítězem a v sérii má 100% úspěšnost.

Dalším turnajem bude Slovenský pohár.

Novinky z ostatních sekcí


Warning: file_get_contents(http://vysledky.ceskysnooker.cz/2019%2F20/season-ranking-top-16-no-user-links): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /disk_1/www/cz/ceskysnooker/www/wp-content/themes/tournament-manager/templates/left_content.php on line 34
ŽEBŘÍČEK ČR