Další tvrdé setkání s realitou špičkového evropského snookeru

Na překrásném ostrově Kypr se odehrálo Mistrovství Evropy juniorů a mužů. Do Nikosie se sjelo více než  200 hráčů, kteří se utkali o tři tituly mistrů evropy. Ve všech kategoriích jsme měli své zastoupení. Jak to vypadalo na ME mužů? Dokázal někdo překvapit?

ME 2017 mužů pohledem Jakuba Rendly

Místo

Turnaj se odehrával v krásném hotelu Hilton Nicosia Park v Nikosii. V plesové hale bylo pro turnaj připraveno 16 soutěžních stolů STAR a podle vyjádření mnohých v čele např. s bývalými profesionály Peterem Linesem a Michalem Judgem („these tables are very tight“) byly přísnější, než na co jsou zvyklí. A o dost přísnější, než na co jsme zvyklí my ;-)

Rychlost sukna nebyla taková, jakou jsme očekávali. Přeci jen bylo znát, že se na stolech hrálo již týden před muži ME U18 a U21.

Nasazení do skupin

Jako obvykle se do skupin nasazovalo dle soutěžních breaků tak, aby ve skupině nebyli dva hráči ze stejné země.

Aleš Herout

Aleš byl do skupiny nasazen jako číslo 4 a už na první pohled bylo jasné, že se bude jednat o jednu z nejvyrovnanějších skupin, kde bude rozhodovat každý uhraný frame. A to se také potvrdilo.

Herout vs. Vandersteen (BEL) 4-1

Alain Vandersteen je vicemistrem Evropy seniorů z roku 2014 a na úvod to nebyl zrovna nejlehčí soupeř. Aleš však zápas zvládl celkem s přehledem, dobrou defenzivní hrou a menšími breaky svého, překvapivě nervózního, soupeře zdolal.

Herout vs. Arama (ISR) 1-4

S velmi sympatickým a prostorově výrazným soupeřem se Aldovi zápas vůbec nepovedl. Shay Arama jej precizní defenzivou držel na distanc, což Alešovi nevyhovovalo. A narozdíl od svého soupeře nedokázal to málo šancí, které dostal, dostatečně využít.

Herout vs. Petrov (RUS) 3-4

Tady se lámal chleba. Výhra by velmi pravděpodobně znamenala postup. A začátek utkání naznačoval, že by to mohlo Alešovi klapnout. V prvním framu se blískl breakem 59 (na ebsa.pl chyba) a pohodu si přenesl i do framu druhého, který také vyhrál. 2-0. V tu chvíli rus svou taktiku úplně změnil. Postavil svou hru na totální jistotě a navíc se mu začalo dařit na dlouho vzdálenost. Přesto měl Aleš několik šancí jít do vedení 3-0. Nestalo se. 2-1. A Petrov ve své hře pokračoval dále a dostával Aleše čím dál víc pod tlak. Za stavu 2-2 se šlo do přestávky.

 Ta bohužel obraz hry nezměnila, Aleš se snažil tvořit hru a Petrov po jednotlivých koulích trestal a trpělivě sbíral body. Framy si oba rozdělili a šlo se do posledního framu.

 Dlouhou taktickou bitvou se hráčům „podařilo“ koule rozházet na mantinely, což nakonec více vyhovovalo rusovi, který si po drobných krůčcích dokráčel pro vítězství 4-3.

Herout vs. Mein (SCO) 2-4

Počty byly jasné. Výhra 4-2 znamená postup pro Aleše a konec pro Lee Meina. A Aleš na skota nastoupil opravdu skvěle. V prvním framu zahrál tři breaky 20+ a s přehledem ho vyhrál. Také druhý frame celkem s přehledem získal Aleš. 2-0.

 Pak se ovšem Aleš přestal držet hry z prvních dvou framů a začal se pouštět do obtížnějších strků a tím pádem také více kazit. Dovolil tak Meinovi naskočit do sedla. Ten se každým strkem zlepšoval a získával pevnou půdu pod nohama. Ve třetím framu zahrál pěkných 52 a snížil na 1-2.

 Ve zlepšené hře pokračoval a čtvrtý a pátý frame si s přehledem pohlídal. V šestém framu se do zápasu Aleš vrátil. S Meinem se přetahovali v taktické bitvě, kterou nakonec rozhodl pro sebe Lee Mein na růžové kouli a mohl slavit postup.

Aleš tak ve velmi vyrovnané skupině (http://ebsa.pl/turnieje/2017/me/en/show_group_details.php?id_t=137&group=16) skončil o skóre na poslední příčce. Překvapením bylo rozhodně druhé místo Kirilla Petrova.

 Jakub Rendla

Jakub byl do skupiny nasazen jako papírově nejslabší hráč. Jasnou jedničkou byl Alexander Ursenbacher (SWI), který se 12/3/2017 stal novým mistrem Evropy U21 a získal spolu s titulem také dvouletu kartu do Main Tour.

 Rendla vs. Ursenbacher (SWI) 0-4

Kdo by se domníval, že švýcar bude celou noc zapíjet svůj úspěch z předchozího dne, ten by se šíleně mýlil. V poklidu v celém zápase dominoval, Jakuba k ničemu moc nepustil a když získal šance, tak je všechny nekompromisně využil. V každém framu zahrál break 40+, z čehož dvě padesátky.

 Rendla vs Terzič (BOS) 4-3

Ve druhém zápase na Jakuba čekala bosenská jednička. Od začátku se jednalo o velmi vyrovnané utkání. V závěrech framů se však lépe dařilo Jakubovi a ujal se vedení 3-0. Zvláště cenný byl frame třetí, kdy Jakub už potřeboval soupeřův foul a nakonec frame na černé kouli získal.

 Bohužel pro Jakuba, který byl v tu chvíli na koni, byl, i vzhledem k pomalé hře jeho soupeře, zápas přeložen na pozdější dobu. Pozn.: 3 ze 4 zápasů měl Terzič přeložené…

 Po dvouhodinové pauze se ke stolu vrátil úplně jiný hráč. Terzič se rozhodl vsadit vše na jednu kartu a pálil ze všech pozic. A vycházelo mu to. I pomocí breaku 35 snížil na 1-3.

 Bitva pokračovala. V pátem framu se Jakub dostal po potopení dlouhé modré na matchballovou růžovou. Tu však ve středové kapse vyklepal a Terzič si potopením obou koulil vynutil přenastavenou černou. Po několika jistotách se jako první k útoku odhodlal Jakub. Těsně minul a nechal snazší pozici svému soupeři. 3-2.

Obraz hry se nadále neměnil. Každý chvilku tahal pilku. Jakub byl aktivnější, ale začala se u něj projevovat únava a Terzič vyrovnal. 3-3.

 A šlo se do rozhodujícího framu. Hned ze startu dostal Terzič Jakuba pod tlak skvělými snookery a ujal se po foulech vedení 14-0. Jakub však nesložil zbraně. Postupně dotahoval až se dostal k matchballové hnědé, která nebyla nepodobná růžové ve framu pátém. Tentokrát ji Jakub potopil a stvrdil ji i koulí modrou. V tu chvíli potřeboval Terzič dva fauly. Po několika strcích se mu jeden podařilo získat. Druhý už ne, když mu nechtěně padla růžová véčkem. A tak mohl vítězství ve vyčerpávajícím maratónském duelu slavit Jakub.

 Rendla vs. Orzan (ROM) 1-4

Proti mladému Rumunovi začal Jakub velmi dobře, v prvním framu zahrál pěkně a ujal se vedení. Od druhého framu si Orzan začal více hledět defenzivy, Jakuba pouštěl jen k obtížným strkům a tomu se bohužel koule na delší vzdálenosti tolik nedařily. Navíc se Orzanovi dařit začalo. 1-1.

 Obraz hry se nezměnil ani po zbytek zápasu. Jakub neustále tahal za kratší konec a rumunovi podlehl 1-4.

 Rendla vs. Niiva (FIN) 0-4

Poslední zápas ve skupině a nakonec i v turnaji. Jakub potřeboval vyhrát, aby postoupil. Ale v cestě mu stál protivník nad jeho síly. Heiki Niiva, který kromě snookeru reprezentuje Finsko také v gymnastice, byl od začátku utkání lepším hráčem jak v obraně, tak v útoku. Odnesl si tak zasloužené vítězství a postup on.


Výsledky všech zápasů včetně playoff najdete na stránkách www.ebsa.tv.

Novinky z ostatních sekcí

ŽEBŘÍČEK ČR