Mistrovství České republiky kategorie MASTERS

V uplynulém víkendu dospěl do cíle snooker rok 2022. MČR Masters, hráčů nad 40 let, se odehrálo v Třebíči v prostorách Zábavního centra DON. 21 hráčů se utkalo v šesti skupinách o dvanáct postupových míst.

Ve A a B  skupině nedošlo k žádným překvapením. Favorité bez problémů postoupili. Stejně tak dopadla i skupina D s Hustinem. Velký boj se odehrával ve skupině C. Michal prohrál s Dobrynským hned první zápas a jako obhájce titulu se dostal do potíží. Další prohra znamenala konec v turnaji. Nakonec se mu podařilo postoupit poté co se vzájemně poráželi hráči mezi sebou. Šťastnější tak nakonec s Michalem byl Williams. Skupina E. Ota Chládek vyhrál všechny zápasy a druhé místo si pohlídal Al Tamimi. Ve skupině F byl podle očekávání suverénní Jirka Stehlík. Druhé postupové místo po velkém boji a díky rozdílu jediného frame, vybojoval Tomáš Svoboda. Tím se uzavřely skupiny. Do postupu do finálové osmičky ještě museli vypadnout čtyři hráči. Všechny čtyři zápasy dopadli stejným výsledkem. 2:0 ve prospěch Zdeňka Vávry, Oty Chládka, Heatha Williamse i Kryštofa Michala. Na řadě tak byl druhý soutěžní den. Nejzajímavější zápas čtvrtfinále byl zápas Hustina s Vávrou. Vyrovnaný zápas, kde tempo od začátku určoval hlavně Zdeněk, nakonec urval pro sebe Hustin. Zdeňkovi tak nestačil k vítězství ani nejvyšší náběh turnaje 36 bodů.

Ota Chládek prohrál s Tomášem Bejčkem, Robert Ries nestačil na Williamse a překvapivě snadno prohrál Jirka Stehlík s Michalem Kryštofem. Semifinálové dvojice přinesly dvě výkonnostně rozdílné dvojice. V té první byl jasným favoritem Jean Marie Hustin, což potvrdil vítězstvím 3:1. V té druhé, tedy Michal : Williams, byly předpoklady tak 50:50. Michal vyhrál ve skupině. V boji o finále už na Williamse nestačil. Prohrál a zápas o třetí místo vzdal. Tím bylo už před finále jasné že třetí místo získal bez boje Tomáš Bejček. Finále tak mělo trochu očekávané složení. Hustin: Williams. Tento jediný zápas měl i rozhodčího, což je jedna z velkých bolestí snookeru u nás. Málo rozhodčích a většinou k dispozici jen v Praze. Tím se tak utkání zúčastnili zástupci tří států. Zajímavý statistický fakt. Zápas začal aktivně Jean Marie Hustin. Nedával Williamsovi příliš šancí a tak se dostal poměrně jednoduše do vedení 2:0. Těžko říci, zda-li vedení Jeana ukolébalo, ale Williams začal kousat. Ve třetím frame navíc došlo ke dvěma situacím, které lze zkontrolovat na videu v časech 1:27:51 a 1:37:48.

V první Jean Marie Hustin odehrává strk, Williams příliš brzy vstává ze svého místa. Špatně uchytí tágo, které mu padá a Williams tak vyruší Hustina, který následně nestihne uhnout červené kouli. Faul, následná omluva Williamse uklidnila atmosféru. Zápas se tady zlomil. Jean Marie ztratil koncentraci. Druhý zásadní okamžik turnaje přišel v čase 1:37:48. Williams zahrál snooker a Hustin netrefil. Rozbil však pozice koulí a Williams požadoval miss. Normálně neřešitelné. Tady nebylo v silách rozhodčího sestavit koule zpět. Jenže jsme měli k dispozici video. Pravděpodobně poprvé v historii Českého snookeru se tak herna v Třebíči jako první, díky technologii videa stala svědkem sestavení původní pozice koulí zpět do stavu před strkem, v zápase MČR. To nám samozřejmě udělalo radost. Bohužel jen do té chvíle než jsme v pondělí zjistili že se video samo ukončilo před ukončením frame. Škoda, bylo příjemné pozorovat upřímnou radost Jeana Maríího Hustina, který zlomil nepříznivý vývoj a dokázal zvítězit ve finále MČR M sters 2022. Celý turnaj skončil a tím i sezona snookeru v roce 2022. Přejem všem příjemné prožití Vánočních svátků a hodně úspěchú v roce 2023. Děkujeme všem, kteří se v letošním roce zůčastnili soutěží v Třebíči. Letošních 14 velkých turnajů se asi také stane nepřekonatelným rekordem, který se již nebude opakovat.

L. Ondračka

Novinky z ostatních sekcí

ŽEBŘÍČEK ČR