Mistrovství České republiky 2023

Turnaj začal v 9:00 v sobotu ráno a skončil v 9:00 v neděli večer. Vzhledem k extrémnímu počasí, jeli někteří hráči i šest hodin! Naštěstí všichni své cesty zvládli a tak se skupiny odehráli ve skvělém čase.

Ještě před turnajem se odhlásil Jan Žák, čímž se skupina zjednodušila. Hned v prvním zápase mezi domácím Ondračkou a Švorcem se rozhodlo o druhém postupujícím. Jedničkou byl Milý. Ondračka dokázal v úvodním zápase zvítězit a v souboji s Milým pak prohrál 1:2. Švorc prohrál i svůj druhý zápas s Milým a tak se stal prvním nepostupujícím hráčem. I další skupiny se odehrávaly bez zásadních překvapení. Ve skupině B postoupili Zusmanovich a Al Tamimi, ve skupině C Číž a Petr Žák. Skupina D se skládala z velmi vyrovnané trojice. Michal, Bovoňenko a Bálint se vzájemně poráželi. Nakonec ten zklamaný byl Michal. Postoupil tak Bálint a Bovoňenko. Ve skupině F favoriti rovněž potvrdili svoji výkonnost. Bejček a Stehlík si uhráli postup. Na konec jsem si nechal skupinu A. V ní hrál hlavní roli favorit turnaje Aleš Herout. Pětinásobný mistr ČR nenechal nikoho na pochybách. Nejen že v zápasech skupiny neztratil jediný frame, ale navíc i nahrál náběh 111, což je v rámci ČR velmi ojedinělý a skvělý výsledek. Tím jsme ukončili hry v základních skupinách. 12 postoupivších hráčů bylo dle výsledků rozděleno do finálové play-off části soutěže. V ní se utkal Ondračka s Bovoňenkem a jasný favorit zápasu Bovoňenko své postavení potvrdil. V dalším zápase pak Stehlík porazil Al Tamimiho, Bejček Mrázka, Bálint po velkém boji Žáka. První soutěžní den tak skončil. V turnaji zůstalo posledních 8 hráčů.

V neděli ráno tak tito hráči měli jen chvíli čas pokochat se neskutečnou venkovní zimní kulisou. Na řadě bylo čtvrtfinále! V prvním zápase nedal Herout příliš šancí Bovoňenkovi a zvítězil 3:0. Zápas se již podařilo odvysílat v přímém přenosu na snookeron.com. Velkým soubojem byl zápas Bejčka se Zusmanovichem. Bejček za vedení 2:0 nedokázal závěrečnou černou nacpat do středové kapsy. Příliš razance a černá koule letí z kapsy ven. Zusmanovich potápí, otáčí zápas a postupuje. Další dva zápasy dopadají stejně. Číž i přes zdravotní potíže s očima poráží Stehlíka 3:1 a Milý Bálinta.

A jsme v semifinále. Herout zvítězil nad Zusmanovichem zdánlivě jednoznačně 4:0. Minimálně ve dvou framech měl Zusmanovich šanci zvítězit. Bohužel nedokázal uhrát v koncích frame zdánlivě jednoduché koule. Herout se tak přiblížil k šanci získat svůj šestý titul. V druhém zápase Číž potrápil Milého. Výsledek 2:4 určil druhým finalistou Milého a Číž s Zusmanovichem se mohli utkat o třetí místo.

Finálové zápasy začali v neděli podvečer. O třetí místo se utkal Osip Zusmanovich s Michalem Čížem a Aleš Herout s Danem Milým. Zápas o třetí místo neměl favorita. Oba hráči se znají a mají podobnou výkonnost. Zápas tak podle očekávání přinesl vyrovnaný souboj se šťastnějším Michalem Čížem. Po výsledku 3:1 tak získal v Mistrovství České republiky třetí místo. V souběžně hraném finále všichni včetně diváků na on-line živém přenosu sledovali souboj dvou hráčů z Prahy. Hlavní favorit Aleš Herout potvrdil svoji dominanci v českém snookeru a po vítězství 5:1, získal svůj šestý titul Mistra České republiky. Tímto zápasem skončila soutěž ve snookeru v ČR pro rok 2023. Blahopřejeme vítězům, děkujeme všem zúčastněným hráčům za účast. V roce 2024 přejeme všem hráčům kulečníku hodně úspěchů ve hře, která stále více získává oblibu v ČR.

Speciální poděkování patří rozhodčímu Andy Milles. Díky jemu a jeho neskutečné vitalitě po oba dny, proběhly zápasy hladce. Děkuji za všechny.

Napsal: L. O.

Novinky z ostatních sekcí

ŽEBŘÍČEK ČR