Kohout mistrem Čech

napsal: Tomáš Kejla

V pražské herně Kolbenka se odehrálo Mistrovství Čech 2020, druhý turnaj série mistrovských klání. Vítězný pohár si odvezl Daniel Kohout. Ve finále porazil Daniela Milýho 3-2. Nejvyšším náběhem turnaje byla další stovka Aleše Herouta.


Turnaje se zúčastnilo 20 hráčů skoro výhradně z Prahy. Nebýt Heatha Williamse, a několika hráčů z Pardubic, nebyl by zde nikdo přespolní. Covidová doba často mění plány leckoho z nás. Na Slovensku se kvůli zhoršující se situaci s nákazou odvolali poolový turnaj a my jsme tak mohli na snookerovém turnaji přivítat několik vynikajícíh poolistů.

Hráči byli rozděleni do skupin po čtyřech hráčích. Z každé skupiny postupoval do PlayOff vítěz. Jelikož bylo skupin pět, do závěrečné části postoupila ještě trojice nejlepších hráčů z druhých míst.

Ve skupině A byli favority Aleš Herout a Daniel Milý. Očekávání se potvrdilo, aleš skupinu vyhrál bez ztráty framu a Daniel prohrál jen s Alešem. Postup Herouta byl jistý, Milý musel čekat. Nakonec to vyšlo i jemu.

Ve skupině B se jasným vítězem stal, dnes už snookerový veterán, Kryštof Michal. Několika násobný seniorský mistr nezaváhal ani jednou a s čistým kontem postoupil do čtvrtfinále turnaje. Druhý ve skupině skončil David Šlehofr.

Ve skupině C se nejlépe ukázal David Žalman z Pardubic. Skupinu vyhrál bez ztráty jediného framu a to měl ve skupině několikanásobného mistra republiky v seniorech i sixred, našeho reprezentanta, Heatha Williamse. žalman tak ze skupiny postoupil z prvního místa a Heath ze druhého.

Skupina D patřila Tomášovi Kubíčkovi. Druhý skončil Hao, bohužel však o Frame nepostoupil.

Skupina E měla být zamotanější. Vedle Dana Kohouta a Osipa Zusmanovice, dvou reprezentantů, byl zde ještě jeden reprezentant, poolový Petr Urban. Skupinu nakonec vyhrál Daniel Kohout následován Petrem Urbanem. Osip jim to ulehčil tím, že se z turnaje nedochvilností vyskrečoval.

V neděli se odehrálo playoff. Už nebylo cesty zpět a každý, kdo prohraje, v turnaji končí. V prvním zápase se měl utkat Heath Williams s Alešem Heroutem. Brzy ráno se však australan omluvil a Aleš postoupil do semifinále bez boje. Ve druhém zápase se utkali dva kamarádi, Tomáš Kubíček a Daniel Kohout. V prvním framu dominoval Kubíček, dostal se do vedení. Kohout dokázal kontrovat vysokým náběhem ve druhém a slušným ve třetím framu, čímž Kubíčka mírně vykolejil. Kohout se po vítězství utkal v semifinále s Aleššem Heroutem.

Semifinálový souboj začal úchvatně. Na nově potažených a zrekonstruovaných stolech se Heroutovi povedlo vstoupit do zápasu neobvyklým náběhem 103 bodů. Kohouta to však nezaskočilo. Klubový kolega má s Heroutem tolik odehraných framů, že se mu kolena jen těžko roztřesou. Ve druhém framu se i díky 33 bodům v řadě dostal Kohout do vedení o 50 bodů. Herout však dokázal využít taktické chyby a 60 body v náběhu frame otočil na svou stranu. Ve třetím framu mohlo všechno skončit, ale neskončilo. Kohout konečně vyhrává frame. A pak další a pak ještě jeden. Překvapení bylo na světě. Kohout vítězí nad Heroutem a jako první se dostává do finále turnaje.

Ve druhé polovině pavouka byli oba poolisté. petr Urban však nestačil na zkušeného Kryštofa Michala a s turnajem se loučí ve čtvrtfinále. David Žalman bojoval usilovněji. Nakonec však ani on do semifinále nemůže. Zápas s Danielem Milým skončil až v rozhodujícím pátém framu, ve kterém Milý zahrál nejvyšší náběh zápasu, 53.

Semifinále Michal Milý se lépe povedlo Milýmu. Daniel zvítězil v prvních dvou framech díky náběhům atakujícím hranici čtyřiceti bodů. Ve třetím framu se povedlo Michalovi díky dohrávce zvítězit. Čtvrtý frame však opět získal Milý.

Finále začal lépe Kohout. Sice žádné vysoké náběhy, přeci jen byla cítit nervozita, k vidění nebyly. Přesto se Kohout dotal do vedení 2:0. Na vítězství v turnaji mu stačilo vyhrát jeden jediný frame. Daniel Milý chytil druhý dech. Získal frame třetí i čtvrtý. Zápase šel do rozhodujícího souboje. Po delší výměně se nakonec z vítězství ve framu, tím pádem i v celém turnaji, radoval Daniel Kohout. Hráč Billiard Centra Praha si tak vysloužil nejcennější trofej v kariéře.

Novinky z ostatních sekcí

ŽEBŘÍČEK ČR