Kohout mistrem Čech

napsal: Tomáš Kejla

V pražské herně Kolbenka se odehrálo Mistrovství Čech 2020, druhý turnaj série mistrovských klání. Vítězný pohár si odvezl Daniel Kohout. Ve finále porazil Daniela Milýho 3-2. Nejvyšším náběhem turnaje byla další stovka Aleše Herouta.


Turnaje se zúčastnilo 20 hráčů skoro výhradně z Prahy. Nebýt Heatha Williamse, a několika hráčů z Pardubic, nebyl by zde nikdo přespolní. Covidová doba často mění plány leckoho z nás. Na Slovensku se kvůli zhoršující se situaci s nákazou odvolali poolový turnaj a my jsme tak mohli na snookerovém turnaji přivítat několik vynikajícíh poolistů.

Hráči byli rozděleni do skupin po čtyřech hráčích. Z každé skupiny postupoval do PlayOff vítěz. Jelikož bylo skupin pět, do závěrečné části postoupila ještě trojice nejlepších hráčů z druhých míst.

Ve skupině A byli favority Aleš Herout a Daniel Milý. Očekávání se potvrdilo, aleš skupinu vyhrál bez ztráty framu a Daniel prohrál jen s Alešem. Postup Herouta byl jistý, Milý musel čekat. Nakonec to vyšlo i jemu.

Ve skupině B se jasným vítězem stal, dnes už snookerový veterán, Kryštof Michal. Několika násobný seniorský mistr nezaváhal ani jednou a s čistým kontem postoupil do čtvrtfinále turnaje. Druhý ve skupině skončil David Šlehofr.

Ve skupině C se nejlépe ukázal David Žalman z Pardubic. Skupinu vyhrál bez ztráty jediného framu a to měl ve skupině několikanásobného mistra republiky v seniorech i sixred, našeho reprezentanta, Heatha Williamse. žalman tak ze skupiny postoupil z prvního místa a Heath ze druhého.

Skupina D patřila Tomášovi Kubíčkovi. Druhý skončil Hao, bohužel však o Frame nepostoupil.

Skupina E měla být zamotanější. Vedle Dana Kohouta a Osipa Zusmanovice, dvou reprezentantů, byl zde ještě jeden reprezentant, poolový Petr Urban. Skupinu nakonec vyhrál Daniel Kohout následován Petrem Urbanem. Osip jim to ulehčil tím, že se z turnaje nedochvilností vyskrečoval.

V neděli se odehrálo playoff. Už nebylo cesty zpět a každý, kdo prohraje, v turnaji končí. V prvním zápase se měl utkat Heath Williams s Alešem Heroutem. Brzy ráno se však australan omluvil a Aleš postoupil do semifinále bez boje. Ve druhém zápase se utkali dva kamarádi, Tomáš Kubíček a Daniel Kohout. V prvním framu dominoval Kubíček, dostal se do vedení. Kohout dokázal kontrovat vysokým náběhem ve druhém a slušným ve třetím framu, čímž Kubíčka mírně vykolejil. Kohout se po vítězství utkal v semifinále s Aleššem Heroutem.

Semifinálový souboj začal úchvatně. Na nově potažených a zrekonstruovaných stolech se Heroutovi povedlo vstoupit do zápasu neobvyklým náběhem 103 bodů. Kohouta to však nezaskočilo. Klubový kolega má s Heroutem tolik odehraných framů, že se mu kolena jen těžko roztřesou. Ve druhém framu se i díky 33 bodům v řadě dostal Kohout do vedení o 50 bodů. Herout však dokázal využít taktické chyby a 60 body v náběhu frame otočil na svou stranu. Ve třetím framu mohlo všechno skončit, ale neskončilo. Kohout konečně vyhrává frame. A pak další a pak ještě jeden. Překvapení bylo na světě. Kohout vítězí nad Heroutem a jako první se dostává do finále turnaje.

Ve druhé polovině pavouka byli oba poolisté. petr Urban však nestačil na zkušeného Kryštofa Michala a s turnajem se loučí ve čtvrtfinále. David Žalman bojoval usilovněji. Nakonec však ani on do semifinále nemůže. Zápas s Danielem Milým skončil až v rozhodujícím pátém framu, ve kterém Milý zahrál nejvyšší náběh zápasu, 53.

Semifinále Michal Milý se lépe povedlo Milýmu. Daniel zvítězil v prvních dvou framech díky náběhům atakujícím hranici čtyřiceti bodů. Ve třetím framu se povedlo Michalovi díky dohrávce zvítězit. Čtvrtý frame však opět získal Milý.

Finále začal lépe Kohout. Sice žádné vysoké náběhy, přeci jen byla cítit nervozita, k vidění nebyly. Přesto se Kohout dotal do vedení 2:0. Na vítězství v turnaji mu stačilo vyhrát jeden jediný frame. Daniel Milý chytil druhý dech. Získal frame třetí i čtvrtý. Zápase šel do rozhodujícího souboje. Po delší výměně se nakonec z vítězství ve framu, tím pádem i v celém turnaji, radoval Daniel Kohout. Hráč Billiard Centra Praha si tak vysloužil nejcennější trofej v kariéře.

Další z kategorie "Články"

Soutěže v roce 2021

Jak jistě víte, proběhla na konci září Valná hromada sekce snooker. Její usnesení si můžete přečíst na stránkách www.ceskysnooker.cz

Na VH bylo rozhodnuto o několika zásadních změnách.

Změna soutěžního roku

Soutěžní rok nebude od roku 2022 začínat zářím, ale lednem a končit bude prosincem.

Výhodu změny vidím v lepší „práci“ s penězi, které dostáváme od státu. Ty jsou totiž přidělovány právě na kalendářní rok.

Další výhodou je uzavření sezóny blízko termínu Mistrovství Evropy. Budeme tak mít aktuálně výkonnostně nejlepší reprezentaci.

Dokončení sezóny 2021

Sezóna 2021 bude opravdu kvůli Koronaviru a čekání na Valnou hromadu krátká. Po diskusi na VH se delegáti dohodli na ukončení roku mistrovskými turnaji.

Do konce roku se tak odehraje pětice turnajů

  • Mistrovství Čech a Moravy
  • Mistrovství ČR
  • Mistrovství 6RED
  • Mistrovství Masters

Propozice k jednotlivým turnajům naleznete na stránkách www.ceskysnooker.cz

Klubové a členské příspěvky

Hráči se mohou soutěží z rozhodnutí VH ČMBS účastnit pouze hráči, jejichž domovský klub má uhrazen klubový poplatek, který za sekci činí 1000Kč a zároveň mají uhrazen členský poplatek 500Kč.

Na VH sekce snooker bylo rozhodnuto o využití členského poplatku (500Kč za hráče) na startovné na mistrovský turnaj. Jelikož je cena každého mistrovského turnaje stejná. V tuto chvíli řeším, jak to procesně provést. Členský poplatek se totiž platí prostřednictvím klubu a startovné prostřednictvím hráčů. Pracuji i s možností, že by se účastníkům letošních mistrovských turnajů poskytla sleva na sezónu 2022 499Kč. O výsledku vás budu samozřejmě okamžitě informovat.

V tuto chvíli je důležité nasadit hráče do sezóny 2021. Nasazení probíhá v matrice po vašem přihlášení do administrace svých klubů. Důležité to je ze dvou důvodů. Bez nasazených hráčů vám matrikář nemůže vystavit fakturu na klubový poplatek a nenasazený hráč nejde nasadit do turnaje ČMBS.

Struktura soutěží sekce v roce 2022

Ruší se dělení na Silver a Gold. Zůstane tak zachována jen série

Challenger,

která by měla být vstupní branou pro začínající hráče do světa soutěžního snookeru. Sérii jsem postavil před lety na omezení náběhem. Důvodem bylo poznání, že spousta začínajících nebo „amatérských“ hráčů žije s představou, že soutěžní snooker mohou hrát až budou na stole hrát minimálně „padesátky“. Omezení jim dává jasně na srozuměnou, že v Challenger turnaji nikdo takový nebude.

Česká snookerová Tour

Série otevřených turnajů, které se budou hrát bez omezení náběhem s tím, že hráči budou do turnaje nasazováni. Jedná se o Tour, takže turnaj budou cestovat. V plánu je 5 turnajů, které budou cestovat mezi Napajedly, Třebíčí a Prahou. V případě, že by se objevila herna, která bude mít alespoň 4 stoly, může se stát, že některý z turnajů se odehraje tam. To však ještě uvidíme.

Turnaje se budou hrát klasickým systémem skupin s následným PlayOff.

Přesné propozice budou známy do konce roku 2021.

Česká snookerliga jednotlivců

K obnovení snookerové ligy mne vedla současná situace ve společnosti, kdy se pořád neví, co se bude dít a jak dlouho budeme moci ve větším počtu pořádat turnaje. Dále pak bych rád zapojil do soutěží i kluby anebo místa, kde je byť jen jeden stůl.

Struktura ligy

Turnajů ligy se mohou účastnit jak hráči ČMBS tak nováčci, s tím, že od regionálního kola musí být hráč členem ČMBS.

Liga by se měla hrát ve třech kolech.

kolo/pořadí
1. místo 1000 1500 2000
2. místo 500 750 1000
3. místo 250 375 500
4. místo 125 200 250
5. místo 125 200 250

První kolo se odehraje na úrovni klubů. Co to znamená? Představme si, že na Kladně je herna s jedním stolem, na který si chodí zahrát partička kamarádů, která se o lize dozví. Přihlásí se k regionálnímu zástupci a ten z nich udělá skupinu. Zápasy ve skupině si hráči domlouvají sami.

Minimálně Vítěz takové skupiny postoupí do druhého kola, které bude už v konkrétní herně v konkrétní čas. Druhé kolo bude regionální a opět se hráči utkají ve skupinách.

Minimálně Vítězové postoupí do národního posledního kola.

Každý zápas bude důležitý, jelikož bude hodnoceno pořadí ve skupině.

Na sezónu 2022 jsou na zkoušku naplánovány tři ligové turnaje.

Podrobné propozice budou zveřejněny později

Mistrovské turnaje

Jedinou změnou bude bodování Mistrovství ČR do národního žebříčku – 10 000 bodů pro vítěze.

Konala se valná hromada ČMBS

Valná hromada ČMBS se konala 21.6. na tradičním místě na Strahově. Podklady najdete zde a zápis zde. Z našich snookerových luhů a hájů vzešel podnět k efektivnější správě peněz a využití bankovních služeb pokud možno zadarmo. Posléze se kvůli nedosatku delegátů nekonala VH sekce snooker a náhradní VH byla oznámena na prosinec. Kromě delegátů 4 klubů (Arenia, BilliardCentrum, Snooker Třebíč a Delta) byl přítomen prezident sekce Tomáš Kejla a dva hosté – Zaid Al-Tamimi a Jindřich Prchal a proto jsme využili příležitosti a udělali si pracovní schůzku, kde se probírala témata níže.

Novinky z ostatních sekcí

ŽEBŘÍČEK ČR