Herout obhájil mistrovský titul

Aleš Herout se opět stal mistrem České republiky ve snookeru v hlavní kategorii MIX. Ve finále porazil Jana Matějíčka 5:2. Na třetím místě a pomyslnou bronzovou medaily získal Rosytslav Bovonenko po výhře nad Tomášem Kubíčkem 4:2. Nejvyšší náběh turnaje, 82 bodů, zaznamenal Jan Matějíček.


Mistrovství republiky 2021 se kvůli špatné epidemiologické situaci pěkně natáhlo. Kvalifikační skupiny pro hlavní část turnaje se hrály v listopadu 2021, finálová část až o prvním víkendu v březnu 2022.

Nejdůležitějšího turnaje sezóny se zúčastnilo 24 hráčů, kteří byli rozlosováni do šesti skupin po čtyřech s tím, že z každé skupiny postoupí dva nejlepší hráči do finálového turnaje. Nejen počet přihlášených, ale i počet zúčastněných byl nakonec Covidem ovlivněn. Několik hráčů se kvůli karanténám nemohlo dostavit. Nejvíc chyběl jeden z favoritů na postup a následné pěkné umístění Jean Marie Hustin, vítěz Mistrovství Moravy.

Skupinové zápasy se hrají jen na best of 3, na dva vítězné framy, chcete-li. Hra je tím často svázána zejména u hráčů, kteří neoplývají herním sebevědomRostyslav Bovonenkoím. Strach o výsledek svádí hráče k mnohem defenzivnější hře, než by bylo potřeba. I kvůli tomu jsme v této části turnaje nezaznamenali jediný náběh převyšující padesáti bodovou hranici.

O co méně vysokých sérií bylo v kvalifikaci o to více se jich urodilo v halvní části. V třebíčské herně DON byla covidoná přestávka využita k renovaci stolů, výměně mantinelů a potažení stolů novým rychlým plátnem. Hráčům pěkné sportovní prostředí evidentně vyhovovalo a turnajové zápasy naplnily očekávání mistrovského turnaje. Jan Matějíček z Arenia Snooker Academy z.s. zaznamenal v zápase s Kryštofem Michalem nejvyšší náběh turnaje, 82 bodů. I díky němu právě před bývalým seniorským mistrem republiky zvítězil i ve skupině B. Během turnaje přidal ještě další dva náběhy vyšší než šedesát bodů. Nejčastěji skórujícím hráčem byl Aleš Herout, který se přes sedmdesát dostal dvakrát, přes šedesát čtyřikrát a ještě přidal jednu padesátku.  Padesátkou se blýsknul i nakonec třetí Bovonenko. Těsně před její hranicí se zastavil Zaid Al-Tamimi.

Ze čtyřech skupin postoupilo osmero hráčů do PlayOff hraného na best of 7. V prvním souboji se utkal Aleš Herout s Jean Marie Hustinem. Hustin se do turnaje nakonec dostal, aniž by hrál kvalifikaci. Jelikož byla jeho neúčast zapříčiněna Covidem a Daniel Milý se kvůli cestě do zahraničí musel z turnaje odhlásit, dostal i díky vítězství na Mistrovství Moravy divokou kartu. Rozjetý Herout ho zaskočil hned v úvodu. Náběhy 60 a 67 z prvních dvou framů sebraly Hustinovi vítr z plachet. Aleš vyhrál i následné dva framy a jako první postoupil do semifinále. O jeho budoucím soupeři se rozhodovalo na vedlejším stole.

V zápase dvou kamarádů, Tomáše Kubíčka a Dana Kohouta, se odehrávalo pěkné drama. První frame vyhrál slušným rozdílem Kohout, druhý podobně Kubíček. Před přestávkou dokázal Dan vyhrát další dva framy, římž se ocitl na dosah semifinále. Tomáš musel vyhrát tři framy v řadě. Nic není nemožné, chce se říct. V pátém framu se bojovalo o každou kouli. Tomášovi se povedlo v závěru barevné dohrávky frame urvat a vynutit si pokračování zápasu. Obdobně dopadl i předposlední frame. Opět se rozhodovalo až v samotném závěru a opět byl úspěšnější Tomáš. Vidina postupu a obratu zápasu vlila Kubíčkovi krev do žil. I díky náběhům dvěma vyšším náběhům svého sparinga porazil.

Semifinále Herout Kubíček začal lépe Kubíček. První frame vyhrál na černé kouli. To bylo bohužel pro něj do přestávky všechno. Herout následující tři frame vyhrál během pár minut s náběhy 76, 60 a 39. Po přestávce se, stejně jako ve čtvrtfinále, Kubíček probudil. Pátý frame byl jeho a naděje na zvrat zpátky. Jiskřičku Herout uhasil záhy a postoupil výsledkem 4:2 do finále.

Na druhé straně pavouka se o semifinále utkal Jan Matějíček s Jirkou Stehlíkem. Do přestávky se šlo za vyrovnaného stavu. Hráči se v zisku framů střídali, liché vyhrával Stehlík, sudé Matějíček. Do přestávky šel i přesto spokojenější Matějíček. Osmnáctiletý Jan vyhrál čtvrtý frame náběhem 65 78:1. V podobném stylu pokračoval i po patnácti minutové pauze. Jirkovi už nedal šanci. Framy 70:20 a 60:18 postoupil.

Poslední čtvrtfinále mezi nováčkem českých soutěží Bovonenkem a matadorem Michalem začal lépe Bovonenko. Kryštofa Michala zaskočila jeho přesnost na dálku. Kryštofova hlavní zbraň, nepouštět hráče na krátkou vzdálenost ke koulím za jakoukoliv cenu, se stala bezcennou. Rostyslav si pro náběhy chodil bez problémů přes celý stůl. 35 a 54 v prvních dvou framech znamenaly rychlé vedení. Kryštof se chytil až ve čtvrtém framu, bylo však již pozdě. Dokázal sice snížit na 1:3, vynutit si přestávku, ale nic víc. Do semifinále postoupil Bovonenko.

Semifinále Matějíček Bovonenko, souboj dvou hráčů jednoho klubu, se dostal až do posledního možného framu. Přitom to vypadalo na úplně jiný příběh. V prvních třech framech zvítězil Matějíček, byl jasně lepší. Ve čtvrtém se po Matějíčkově chybě dostal do náběhu Bovonenko svým nejvyšším náběhem zápasu frame získal. Tentokrát přestávka pomohla. Bovonenko vyhrál další dva framy, čímž srovnal na 3:3. O finále se rozhodovalo v posledním framu, který nakonec poměrem 52:27 vyhrál Matějíček.

MČR 2021Poražení semifinalisté se utkali o v “malém” finále o třetí místo. Pořádající herna věnovala pohár pro třetího a ač se běžně tento zápase nehraje, byla by škoda trofej nepředat. Možná i pro neobvyklost zápasu o třetí místo, možná ze zklamání z prohry, se hráčům už nedostávalo sil a chuti o něco usilovat. Bovonenko se hned v úvodu dostal do dvouframového vedení, které si dokázal udržet až do konce zápasu. Tomáše Kubíčka porazil 4:2.

Finálový zápase se hrál na best of 9. Souboj dvou mladíků, Herouta a Matějíčka, sliboval pěknou podívanou. Oba dva v turnaji hráli výtěčně, oběma se dařilo vysoce skórovat. O pěkné náběhy nebyla nouze ani ve finále. Sice jsme se nedočkali žádné padesátky, ale v každém framu se nějaká série objevila. O kvalitě hráče nesvedčí jeden “super” náběh, ale konzistentní nadprůměrný výkon. To u těchto dvou je a je to dobře. Oba dva by si za své výkony zasloužili vyhrát. To však může jen jeden a tím byl nakonec Aleš Herout. Jana Matějíčka porazil 5:2 a připsal si již čtvrtý titul Mistra republiky v kategorii muži/mix. Nikdo jiný v sedmnáctileté historii tolik titulů nemá a Aleš nevypadá, že by se chtěl na čtyřech zastavit.

Jen tak dál, mistře, jen tak dál!

Novinky z ostatních sekcí

ŽEBŘÍČEK ČR