Česká stopa na 3. International Snooker Wels Open

napsal Tomáš Bejček

Letošního mezinárodního snooker open v rakouském Welsu, které se konalo v uplynulém víkendu, se zúčastnil rekordní počet hráčů hrajících v Česku. V minulosti jezdili do Rakouska zejména borci z Arenie, nyní byla účast mnohem vyšší. Na cestu do Rakouska z Česka vyrazili Matějíček, Chren, Milý, Zusmanovič, Bejček, Vachalec, Bovonenko, česká jednička Herout a také Jean Marie Hustin s bývalým profesionálem Stephenem Kershawem, který nyní v Česku žije.

Na turnaji se střetli hráči z celkem 15 zemí. Kvalita účastníků se oproti loňsku výrazně zvedla. Řadu rakouských top hráčů v čele s Florianem Nüsslem letos doplnil zejména silný maďarský, polský a izraelský tým. O kvalitě turnaje svědčí i více než 40 náběhů 50+.

Turnaj se už tradičně odehrává ve dvou hernách ve Welsu na celkem 8 stolech, které byly před turnajem nově potaženy. Skupiny byly hrány na best of 3 s tím, že případný decider byl hrán na 10 červených. I přesto bohužel vzhledem k vysokému počtu účastníků došlo i k určitým prodlevám, takže zejm. páteční odpolední skupiny skončily až v ranních hodinách, což bohužel postihlo i české hráče.

Svou pouť turnajem již ve skupině ukončili Chren, Milý, Zusmanovič, Bejček a Vachalec. Do dalších bojů postoupili Herout, Matějíček, Bovonenko, Hustin a Kershaw.

Jen Stephen Kershaw postoupil z prvního místa ve skupině, a tak byla nasazen přímo do osmifinále. Ostatní byli nuceni hrát o postup ještě jeden zápas v K.O. preliminary na best of 3.

Honza Matějíček ve skupině prohrál jediný zápas s dobře hrajícím Němcem Wörthmüllerem a porazil řadu dobrých hráčů. V preliminary však narazil na loňského finalistu Manuela Pomwengera, který ho z turnaje vyprovodil, a Honza tak bohužel nenavázal na skvělé loňské 3. místo.

Aleš Herout hrál preliminary K.O. proti chorvatskému top hráči Imranovi Ayazovi a porazil ho ve vyrovnaném zápase 2:0. Do dalších bojů postoupil i Rostyslav Bovonenko, který v preliminary porazil Jean-Marie Hustina také 2:0 (v druhém framu na černé).

V osmifinále hraném na best of 5 se sešli již velmi kvalitní hráči. Většina z nich v turnaji zahrála vyšší než padesátkový náběh.

Rostyslav čelil jednomu z favoritů na celkové umístění, izraelskému Shacharovi Rubergovi. Rostyslav prohrál 1:3, ale i jednoho framu získaného na izraelské hvězdě si velmi cení. V tomto framu navíc zahrál krásný (byť ne až tak vysoký) náběh 36, ve kterém byl nucen kombinovat pouze s modrou koulí.

Stephen Kershaw hrál svůj zápas v last 16 proti místní hvězdičce Lukasovi Stötzerovi, kterému je pouhých 12 let. Lukas fascinuje svým suverénním potápěním. Ve skupině poměrně jasně porazil i naše Vachalce se Zusmanovičem. Když vrací modrou na stůl, tak na její bod nedosáhne a musí si pomoci tágem. I v osmifinále hrál proti ostřílenému Stephenovi nebojácně a Stephen musel bojovat o postup až do posledního framu. Své místo ve čtvrtfinále si v něm náběhem 56 pohlídal.

Ve čtvrtfinále se Stephen utkal s maďarem Révészem, který udivuje ladností a samozřejmostí, se kterou potápí koule. Stephen hrál velmi dobře. První frame získal pro sebe, druhý po boji ztratil. Ve třetím zahrál Stephen dobrý náběh 63, maďar ale dokázal kontrovat a frame mu ukradl na černé kouli. V dalším frame si už Bulcsú postup zajistil a pro Stephena účast v turnaji skončila. Snad ho ale uvidíme na nějakém turnaji v ČR.

Aleše čekal mezinárodně ostřílený výborný hráč z Varšavy Daniel Holoyda. Aleš hrál skvěle. V každém framu zahrál Holoydovi vysoký náběh a i když Daniel kontroval, Aleš si vítězství jistil a svůj zápas ukončil 3:0 jako první ze všech.

Ve čtvrtfinále Aleš nastoupil proti slibnému maďarskému hráči Erikovi Nagy. Aleš opět exceloval a nedal mladíkovi z Györu v podstatě šanci. Aleš vypálil v každém framu náběh 50+ a jeho v zápas byl opět u konce jako první.

Do semifinále postoupili kromě Aleše obhájce titulu a rakouská jednička Florian Nüssle, maďarský patnáctiletý supertalent Bulcsú Révész a izraelská hvězda Shachar Ruberg, který právě byl Alešovým soupeřem.

Ruberg v zápase bohužel Aleše přehrál 4:0, a tak se po Bovonenkovi stál Shachar katem i dalšího našeho hráče.

Ve druhém semifinále pak přehrál Bulcsú Révész domácího favorita Floriana Nüssleho také 4:0. Tak hladké vyřazení Nüssleho bylo překvapením a Florian byl nucen hrát zápas útěchy o 3. místo proti české jedničce.

Přestože Florian v zápase vysoko skóroval, Aleš se v zápase držel velmi srdnatě a prohrál až v rozhodujícím framu 3:4.

Ve finále pak rozjetý Revész smazal Ruberga 4:1 a stal se poprvé vítězem Wels snooker open. Je jisté, že o tomto skvělém maďarském talentu ještě uslyšíme. Ostatně již nyní se o něm můžeme dočíst na stránkách WST.

O kvalitě turnaje vypovídá i jeho nejvyšší náběh. Cenu za něj si za úplné vyčištění stolu s body 138 odnesl Florian Nüssle.

Aleš sice vybojoval pouze „bramborovou“ medaili, ale za své vystoupení se jistě nemusí stydět. Je zřejmé, že si u zvučných soupeřů vydobyl respekt.

I pro ostatní hráče od nás byl turnaj velmi přínosný. Je skvělé se poměřovat s ostatními hráči z jiných zemí a mít možnost sledovat hráče, kteří jsou schopni hrát i s těmi nejlepšími. Zejména však bylo příjemné se potkat s podobně zapálenými lidmi, užít si s nimi legraci a navázat kontakty.

Výsledky turnaje je možné vidět zde: https://online.austriansnooker.at/turnier/1853.

Fotografie a videa jsou ke shlédnutí zde:  https://www.smaportal.at/snooker/blog/.

Copy rights k fotografii– Martin Söllradl

Další z kategorie "Ze světových turnajů"

Novinky z ostatních sekcí

ŽEBŘÍČEK ČR